środa, 11 września 2013

Gruzińska kuchnia - chaczapuri

Czas najwyższy pomówić o gruzińskiej kuchni. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim nie należy od niej wymagać lekkostrawności. Gruzini zasadniczo nie rozróżniają poszczególnych posiłków. Gotują najczęściej bardzo dużo serwując potem danie "do skutku" :) Na deser najczęściej podawany jest arbuz lub nesvi. Deser je się zasadniczo po każdym posiłku. Wróćmy jednak do głównego dania.

Zacznijmy od potrawy, której nasz blog zawdzięcza swoją nazwę.

Chaczapuri to ciasto z serem (gruz. chaczo-twaróg, puri-chleb). Jeden przepis właściwie nie istnieje. Co gospodyni to obyczaj. Zasadniczo jednak jako farszu używa się mocno słonego sera sulguni.

Główne odmiany chaczapuri to:

Chaczapuri Imeruli - ciasto z serem w środku.


Chaczapuri adżaruli - czyli łódeczka z serem i lekko ściętym jajkiem "na pokładzie". Odrywamy kawałki ciasta i maczamy. Palce lizać.

Należy również wspomnieć o potrawach, które pochodzą od chaczapuri: lobiani (ciasto jak w chaczapuri imeruli z fasolą w środku) oraz kubdari (ciasto jak w chaczapuri imeruli, ale ze specjalnie przyprawionym mięsem. Przepis niestety jest sekretnie skrywany przez Swanów, stąd też spróbować go można jedynie w Swaneti).

Na koniec małe zaskoczenie z dzisiejszej kolacji. Gruzini jedzą gołąbki (danie najprawdopodobniej wywodzące się z Armenii) z... serkiem homogenizowanym:


Gaamot! (smacznego)

/M.

27.09.2013 - Spróbowałem ostatniego typu chaczapuri o którym nie wspomniałem w powyższym poście. Chaczapuri megruli - mówiąc prosto: imeruli z dodatkowym serem na wierchu. Wyśmienite.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz